Sosyal Medya  

FacebookTwitterDiggLinkedinRSS Feed
   

Programlama dünyasını merak eden pek çok kişi, internet sayfaları arasında dolaşırken kendi sitesini açmayı düşlemiştir. Bazıları da web sitelerinden paralar kazanılabileceği duyumunu alıp, oturduğu yerden para kazanma hayalleri kurmuştur. Ama bu güne kadar hiç programlama ve algoritma dersi almamış biri için web tasarımı dünyasına ilk adımı atmak hep zor olmuştur. Bazıları yanlış yolllar izlediği için, bazıları da programcılığın ve tasarımcılığın ona göre olmadığını anladığı için vazgeçmiştir bu sevdadan.

Programcı ve tasarımcı olma yoluna girmeden önce aşağıdaki özelliklerin sizde var olup olmadığını sorgulayın:

  • Araştırmayı sevmek
  • Sabırlı olmak
  • İnatçı olmak
  • Yeterince vakit ayıracak bir hayata sahip olmak

Eğer o özelliklerden biri bile eksikse daha başlamadan bitirin derim bu yolculuğu. Çünkü programcılığın en temel ilkeleridir bunlar. Bu özellikleri kendinizde sorgulayıp olumlu cevaplar alabiliyorsanız, siz de programcı ve tasarımcı olabilirsiniz demektir. Geriye sadece doğru kapıdan giriş yapmak kalıyor.

Web dünyası çok geniştir. Hele son yıllarda mobil cihazların da hayatımıza girmesiyle bu uçsuz bucaksız evren, biraz daha genişledi. Bu deryada herşeyi bilmek tabiki de mümkün değil. Siz size lazım olanı öğreneceksiniz. Sizin ihtiyacınızı karşılayacak konuları araştıracaksınız. Yanweb tasarım dünyasının kapısında durup, daha o kapıdan içeri adımınızı atmadan önce ne istiyorsunuz bunu net bir şekilde belirlemelisiniz. Eğer "Sadece kişisel bir sitem olsun, programlamayla çok fazla uğraşmıyorum" derseniz bir yöne; "öğrendiğim bu bilgilerle site tasarlayıp bu tasarımlardan para kazanacağım" diyorsanız başka bir yöne; "orta düzey bir bilgiye sahip olayım ve dışarıya bağlı kalmadan en azından kendi işlerimi halledebileyim yeter" diyorsanız bir diğer yöne yönelmeniz gerek. Bu dünyaya adım atmadan önce bu soruyu cevap vermeyen çoğu kişi yönünü kaybeder ve hefesini kırmış olur.

Sitenizde sadece yazılar yazıp, resimler, müzikler, yemek tarifleri gibi paylaşımlarda bulunmak ve yazılım kısmıyla ilgilenmek istemiyorsanız web dünyasına en alt sıradan hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Hemen bir blog sitesine üye olup, kendiniz adına bir site tasarlamaya başlayabilirsiniz. Tasarlamak derken tabiki de sıfırdan değil. Artık günümüzde blog motorları oldukça gelişmiş durumda. Siz sadece sitenizin hangi renklerde ve desenlerde görünmesine karar veriyorsunuz, blog motorları gerisini hallediyor. Wordpress günümüzde en gelişmiş blog motorlarından biridir. Üstelik ana sitesinden ücretsiz bir şekilde kayıt olup, sitenizi dakikalar içerisinde açabilirsiniz ve yazılarınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Programla kısmıyla hiç ilgilenmeden, zevkinize bağlı olarak muhteşem siteler oluşturabilirsiniz. Wordpress hakkında bir çok bilgiyi internetten bulmak mümkün. İlerleyen zamanlarda Wordpress sitesine üye olmayı ve ilk ayarları yapma kısmıyla ilgili video paylaşmayı düşünüyorum.

Site tasarlayıp kendinizi profesyonel bir şekilde ifade etmeyi mi amaçlıyorsunuz? Yoksa para karşılığı siteler mi tasarlamak istiyorsunuz? Öncelikle web tasarımı dünyasında herşeyin temeli olan HTML dilini öğrenmeniz gerekmekte. HTML programlama dili olarak değil, zengin metin işaret dili olarak geçmektedir. Bana göreyse HTML, bir tasarım dilidir. HTML'le ilgili internette sayısız kaynak bulabilirsiniz ama ben bu işe yeni girenler için internete dalmamalarını tavsiye ederim. Çünkü, bir bilgisayar dilini anlayıp benimseyebilmek için, o dilin özelliklerini belli bir düzende öğrenmeniz gerekmekte. İnternette gezip konudan konuya atladığınızda hem HTML dilini tam olarak öğrenememiş hem de boşa vakit kaybetmiş olursunuz. Benim tavsiyem HTML'i en başından en sonuna kadar anlatan bir eğitim programına dahil olmanız. 15 - 20TL verip internet üzerinden HTML ile ilgili görsel eğitim seti almanız en pratik çözüm. HTML bilgisini öğrendikten sonra elde edeceğiniz kazanımları düşününce, vereceğiniz 20TL'yi önemsememenizi öneririm.

 HTML öğrenince webde dolaşırken gördüğünüz siteler gibi tasarımlar yapabilecek misiniz peki? Bu soruya cevap oldukça basit: Hayır. HTML ile siz tasarım dili öğrendiğiniz. daha program kısmına girmediniz. Sadece HTML ile siteler de hazırlayabilirsiniz ama bu tür sitelere statik siteler denilir. Yani siz site üzerine yazı, resim vb. şeyler ekleyip, silmek istediğinizde her seferinde sitenizin kaynak kodlarına erişmeniz ve oradan kaynak kodu değiştirmeniz gerekmekte. Ama HTML'e ek olarak PHP, ASP, JAVA vb. dillerle desteklenen siteler üzerinde değişiklik yapmak çok kolaydır. Kullanıcı adı ve şifreyle sitenize girip ekleme çıkarma yapabilirsiniz. Aynı Facebook ve Twitter'da olduğu gibi. Bu tür sitelere de dinamik site denilir.

HTML öğrendikten sonra sıra dinamik site tasarımları için bir programlama dili öğrenmeye geldi. Günümüzde web siteleri PHP, ASP, JAVA, Flash gibi birçok program dilleriyle oluşturulabilir. Hepsinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta. PHP programlama dili en popüler ve desteği en bol olanıdır. Günümüzde bir çok site PHP diliyle yazılmıştır. PHP sizin için en doğru başlangıç olacaktır. HTML için söylediklerin bu dil için de geçerli. Eğer programlama dilini doğru ve hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, bir eğitim programına dahil olmalısınız. PHP için de internette bir ço görsel eğitim seti bulunmakta. Bu işi öğrenmek için biraz para ayırmak, size hem hız kazandıracak hem de bu deryada boğulup gitmekten kurtaracaktır.

HTML ve PHP dillerini öğrendikten sonra artık web tasarımı için hazırsınız demektir. Her iki dilde de uzmanlaşmak için öncelikle bir kaç ufak site tasarlamanız en doğru başlangıç olur. Dilin özelliklerini ve çalışma mantığını anladıktan sonra açık kaynak kodlu sitelerin, kaynak kodlarını incelemenizi öneririm. Çünkü profesyonel bir programcı olmak için, profesyonellerin nasıl kod yazdığını görmelisiniz. Onlar gibi düşünmeyi bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Programcı ve tasarımcı olmak için çok zorlu yollardan geçeceksiniz. Yeri geldiğinde minik bir hata yüzünden saatlerinizi hatta günlerinizi harcayacaksınız. Bazen yemek yemeyi unutacaksınız, bazı geceler uykusuz kalacaksınız. Ama siz öğrenmeyi kafaya koyduysanız, bu zorluklara göğüs gereceksiniz. Hedefinizi net bir şekilde belirleyip, o hedefe giden en doğru yolu seçtiğinizde birgün siz de rahata kavuşacaksınız. Bundan emin olabilirsiniz...

 

Yorumlar   

0 # cemil 18-11-2014 09:24
güzel bir yazı olmuş.
elinize sağlık
Cevap
0 # sinan 22-04-2015 14:39
Merhaba hocam, harika bir anlatim olmus hepsini okudum ben bu ise merakliyim
Cevap

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
© muhammetefe.com