Sosyal Medya  

FacebookTwitterDiggLinkedinRSS Feed
   

Joomla 2.5.28 sürümünü kullanırken, güncel versiyon olan Joomla 3.4.3 versiyonuna geçmeye karar verdim. Bu sürüme geçmemi istememin en büyük sebebi sitemin mobil uyumlu hale gelmesini istememdir. Ayrıca güvenlik açıkları da giderilmiş ve modern bir görünüm kazanmış olması bana oldukça çekici geldi. Aslında uzun dönem desteği olan Joomla 3.5 sürümünü bekleyecektim ama sitemde oluşan bir çok hatadan dolayı güncelleme olayını biraz erkene aldım. Tabi tüm işi doğru yapsam da sonunda birkaç hatayla karşılaştım. Bu makalemde almış olduğum hataları ve çözümleri sizlerle paylaacağım. 

 

Sürüm Güncelleme Adımları

 • Sitenin yedeği alındı.
 • Sitemde hiç kullanmadığım paketleri ve kompanentleri Eklenti Yöneticisi yardımıyla kaldırdım.
 • Sitemde kullanmış olduğum tüm kompanent, bileşen ve modüllerin en son sürümlerini yükledim. Burada bir çok modül, kompanent ve bileşenin Joomla 3.x desteği olan sürümlerini yükledim. Böylece güncelleme yapılırken alınacak hatalardan kurtulmuş oldum. 
 • Güncellemek istediğim ama Joomla 3.x desteği olmayan veya Joomla 2.5.x üzerine Joomla 3.x kurulamayan tüm modül, kompanent ve bileşenleri kaldırdım. Tabi kaldırmadan önce notlarımı da aldım.
 • Varsayılan şablonu Atomik seçtim. Bunun nedeni de; Atomik şablonunun Joomla 3.x sürümünü doğrudan destekliyor olması. Daha sonra da kullanmış olduğum şablonu sildim ve kendi sitesinden Joomla 3.x sürümünü indirdim. Bunu güncelleme sonrası tekrar yükleyeceğim.
 • Tüm ayarlar tamamdır ve güncelleme için hazırız. Bileşenler->Joomla! Güncelleme sekmesi altına geldim ve sağ tarafta bulunan Seçenekler sekmesine tıklayıp, açılan pencereden Kısa Dönem Desteği sekmesini seçerek kaydettim. Ekrana Joomla'nın en son sürümü geldi ve yüklemeye başladım.

Yükleme tamamlandıktan sonra Joomla 3.4.3 sürümü ile admin paneline giriş yapıldı. Şu ana kadar herşey sorunsuz gidiyordu. Sitemin varolan şablonunu yüklemek için Eklentiler sekmesine tıkladığım anda; 

 • Notice: Undefined property: InstallerController::$input in JROOT\administrator\components\com_installer\controller.php on line 37
 • Fatal error: Call to a member function get() on a non-object in JROOT\administrator\components\com_installer\controller.php on line 37

şeklinde hata mesajıyla karşılatım.

Sorunun Çözümü

 • "Fatal error: Call to a member function get() on a non-object in JROOT\administrator\components\com_installer\controller.php on line 37" sorununu çözmek için hemen internette kaynak taraması yaptım. Gerçekten de birçok kişi aynı sorundan muzdaripmiş.
 • Çözüm için şu adımları izledim:
 • Ftp programından(CuteFTP kullanıyorum) siteme bağlandım ve /administrator/components/com_admin/sql/updates/mysql klasörünün içerisine girdim. Klasör içerisinde bulunan ve 1.7 ile başlayan tüm dosyaları sildim.
 • Web tarayıcımın adres çubuğuna; htttp://muhammetefe.com/administrator/index.php?option=com_installer&task=database.fix yazarak veritabanını tekrardan onardım. Artık Eklentiler sekmesine girebiliyor ve istediğim işlemleri yapabiliyordum. Ama birkaç adım daha yapmamız gerekenler var.
 • Eklentiler->Eklenti Yöneticisi->Keşfet sekmesini tıklayıp, Keşfet butonuna bastıktan sonra karşımıza çıkan bütün dosyaları seçip Kur dedim. Artık sitemde almış olduğum tüm hatalar giderilmiş oldu.

Tekrardan kaldırmış olduğum şablonu ve silmiş olduğum kompanent, bileşen ve modüllerin Joomla 3.x destekli sürümleri yükledim ve gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra sitemi kullanmaya devam ettim.

Umarım sizler de bu makale sayesinde, aynı sorunu kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Muhammet EFE

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
© muhammetefe.com

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları