Sosyal Medya  

FacebookTwitterDiggLinkedinRSS Feed
   

Matlab Üzerinden DSP Programlama 1 isimli makalemde MATLAB programının önemini, DSP işlemcilere niçin ihtiyaç olduğuna ve TI firmasının üretmiş olduğu DSP serilerinin MATLAB üzerinden programlanması için gerekli ayarlamaları paylaştım. Bu makalemde de Matlab Simulink üzerinde basit bir led yak-söndür diyagramı çizdirip, bunu Texas Instrument firmasının üretmiş olduğu C2000TM PiccoloTM LaunchPad Evaluation Kiti üzerinde çalıştıracağız. Makalenin devamını geçmeden önce Matlab Üzerinden DSP Programlama 1 isimli ilk makalemi okumanızı ve oradaki ayarları yapmanızı öneririm.

 Matlab Simulink LED Yak-Söndür Programı

 • Simulink açıldıktan sonra Simulink kütüphanesi içerisinde aşağıdaki şekildeki Embedded Coder sekmesine tıklanır.

 

 • Embedded Coder sekmesine tıklandıktan sonra Embedded Targets’a tıklanır.

 • Burada yukarıdaki gibi gelen ekrandan Target Preferences bloğu yeni açtığımız Simulink sayfasına eklenir.
 • Blok eklendikten sonra bu bloğa çift tıklanıp aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi IDE/Tool Chain için Texas Instruments Code Composer Studio v4(make file generation only) , Board için C2000 Custom, Processor için F28027 seçilir ve CPU Clock hızı 60 Mhz olarak belirlenir.

 

 • Daha sonra ise hedef işlemcimizin çevre birimlerini kullanmak için aşağıdaki şekildeki gibi Embedded Targets sekmesi altındaki Processors sekmesi içerisindeki Texas Instruments c2000 kütüphanesi içerisinden C2802x’in içerisinde yer alan Digital Output bloğu yeni açtığımız Simulink sayfasına eklenir.

Simulink sayfasına iki adet Digital Output ekledikten sonra bu blokların içerisinde uygun ayarlamalar şöyle yapılır. Bloğa çift tıklayıp; aşağıdaki gibi uygun GPIO’lar seçilir.

 

 • Diğer GPIO için ise aşağıdaki şekilde verildiği gibi blok ayarlaması yapılmalıdır.

 • Geliştirme kiti üzerinde bu GPIO0, GPIO1, GPIO2 ve GPIO3 verildiği için bunlardan istediğimiz herhangi ikisi olan GPIO0 ve GPIO3’ü seçtik. Aynı zamanda ledlerin yanıp sönmesini sağlamak için Toggle kutucuğu da seçilmiştir. Daha sonra ise bu ledlerin yanıp sönme sıklığını ayarlamak için aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere Sources sekmesine tıklanıp Constant bloğu yeni açtığımız Simulink sayfasına eklenir.

 • Bu eklenen constant bloklarından ilki için aşağıda şekilde verildiği gibi ilgili blok ayarlamaları yapılır.

 • Diğer constant bloğu için de aşağıda şekilde verildiği gibi ilgili blok ayarlamaları yapılır.

 • Tüm bu ayarlamalar yapıldıktan sonra aşağıdaki şekilde verilen program bloğu elde edilir.

 • Bu yapı elde edildikten sonra aşağıda şekilde de verilen Incremental Build sekmesine tıklanır ve program derlenir.

 

 • Incremental Build sekmesine tıklandıktan sonra eğer gerekli ayarlamaları doğru yaptıysak aşağıdaki gibi bir dos ekranı karşımıza gelecektir.
 • Bu dos ekranında bize hedef işlemcimize yüklenecek .out uzantılı dosyanın yeri gösterilmektedir.

 

 • Bu aşamadan sonra code composer studio programına geçilip, aşağıdaki şekilde de verildiği debug simgesine tıklayıp, Launch TI Debugger kutucuğuna tıklanır.

 • Texas Instruments XDS100v2 USB Emulator_0/C28xx kutucuğuna sağ tıklayıp, Connect Target’a tıklanıp, geliştirme kitimizle bağlantı sağlanır. Eğer herhangi bir bağlantı sorunumuz yoksa console ekranında herhangi bir hata mesajı alınmayacaktır.

 •  Aşağıda şekilde verildiği gibi işlemcimizin içerisndeki Assembly kodlarına görülecektir.

 

 • Daha sonra ise Target sekmesi içerisindeki Load Program kutucuğuna tıklanır ve hedef işlemcimize dos ekranında gösterilen dosya yolu takip edilerek .out uzantılı dosya yüklenir.

 • Ve son adımda aşağıda şekilde de görüldüğü üzere run butonuna tıklanır ve hedef işlemciye hazırlanan program yüklenmiş olur.

Ve böylelikle programlama için başlangıç ayarlamalarımız ve hedef işlemciye program yükleme aşamalarımız tamamlanmış olmaktadır.

Umarım sizler için faydalı bir makale olmuştur.

Anıl BERATLI
Elektrik - Elektronik Mühendisi

Yorumlar   

0 # Fethi Candan 30-01-2014 02:13
Merhabalar Hocam Bende sizdeki denemeyi yaptım birebir ama sizdeki birşey çıkmadı ?
http://postimg.org/image/5b87m9qk3/
Resimde görüldüğü gibi CGT problemi var onu nasıl giderebilirim acaba?
Cevap
0 # Super User 30-01-2014 06:29
Merhabalar,
Anıl arkadaşım şuan askerde olduğu için çok sağlıklı cevap veremeyeceğim ama ben çalışmaları sırasında onun yanındaydım. Bana üstüne basa basa söylediği konulardan biri de Matlab 2011b versiyonunun yüklü olması gerektiğiydi. Diğer sürümlerde bazı hatalarla karşılaşılabili niyormuş.
Cevap
0 # Fethi Candan 30-01-2014 19:41
Teşekkür Ederim Gerçekten İlgilendiğiniz için :D
Dediğiniz gibi 2011B indirdim deneyeceğim birde onunla.
Cevap

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
© muhammetefe.com