Sosyal Medya  

FacebookTwitterDiggLinkedinRSS Feed
   

Adım Adım ARM Programlama 4 - EXTI isimli makalemde ARM işlemciler için dış kesmeyi anlatmıştım. Makalenin geneli STM32F107x mikroişlemcisi üzerinden yürütmüştüm. Bu makalemde de bir önceki makalemde değinmiş olduğum dış kesmeler üzerine STM32F107VCT işlemcisini kullanarak örnek bir uygulama yazacağız. Uygulamamızı derlemek için KEIL platformunu kullanacağız. KEIL üzerinde program yazabilmeniz için Adım Adım ARM Programlama-1 isimli makalemde vermiş olduğum kütüphaneleri indirmeniz gerekmekte.

Matlab Üzerinden DSP Programlama 1 isimli makalemde MATLAB programının önemini, DSP işlemcilere niçin ihtiyaç olduğuna ve TI firmasının üretmiş olduğu DSP serilerinin MATLAB üzerinden programlanması için gerekli ayarlamaları paylaştım. Bu makalemde de Matlab Simulink üzerinde basit bir led yak-söndür diyagramı çizdirip, bunu Texas Instrument firmasının üretmiş olduğu C2000TM PiccoloTM LaunchPad Evaluation Kiti üzerinde çalıştıracağız. Makalenin devamını geçmeden önce Matlab Üzerinden DSP Programlama 1 isimli ilk makalemi okumanızı ve oradaki ayarları yapmanızı öneririm.

Sinyal işlemenin mühendislik alanında çok büyük yeri vardır. Analog bir dünyada yaşıyoruz ve bu analog dünyanın bir benzerini dijital dünyaya aktarmaya çalışıyoruz. İnsanların 5 duyu organıyla çevresini algıladığı gibi, dijital dünyada da benzer sensörler geliştiriliyor. Sensörler, analog dünyadan gelen bilgileri olduğu gibi alıp dijital dünyaya aktarmada kullanılmakta. Bu veriler istenmeyen analog sinyallerle dolu. Bu yüzden sensörden gelen verileri filtreler yardımıyla süzüp, sadece istediğimiz sinyali almamız gerekiyor. Bunun için karmaşık matris işlemlerle, uzun algoritmalar ve büyük sayılarla uğraşmalıyız. MATLAB bu konularda mühendise büyük kolaylıklar sağlayan bir program. Birçok karmaşık algoritmayı ve matris işlemlerini çok rahatlıkla yapabilmekte. MATLAB programı sadece işletim sistemine sahip çok hızlı işlem yapabilen ve büyük bir belleğe sahip işlemciler üzerinde kullanılmakta(bilgisayarlar). Peki normal bir mikroişlemci ile tüm bu işlemleri nasıl yapacağız?

Adım Adım ARM Programlama 3 - Kesmeler ve Olaylar isimli makalemde, ARM işlemciler için kesmeler konusuna giriş yapmıştık. Bu makalemde de kesmeler konusuna biraz daha yakından bakacağız ve dış kesmeler üzerinde(EXTI) duracağız. Eğer kesmeler hakkında çok fazla bilginiz yoksa, bu makaleye geçmeden önce bir önceki makalemi(Adım Adım ARM Programlama 3 - Kesmeler ve Olaylar) okumanızı öneririm. Konu, makale boyunca STM32F107x mikroişlemcisi üzerinden ele alınacaktır. Ayrıca bir sonraki makalemde de konuyla ilgili STM32F107x entegresi kullanılarak örnek bir uygulama yazacağız.

Bu makalemde ARM işlemciler üzerinde kesme işlemlerinin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz. Konuyu, ST firmasının üretmiş olduğu STM32F107VCT mikroişlemcisi üzerinden anlatmaya çalışacağım. Ama kesmeler ve olaylar diğer ARM işlemcileri için de aynı mantığı içermekte. Bu yüzden, burada öğreneceğiniz bilgileri bir başka ARM serisinde de ullanabilirsiniz. Daha önceki makalelerimde de söylediğim gibi; işin aslı, elinizde bulunan ARM işlemcisi için yazılmış olan kütüphaneleri güzel bir şekilde okuyup yorumlayabilmektir.

   
© muhammetefe.com

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları