Sosyal Medya  

FacebookTwitterDiggLinkedinRSS Feed
   

PCB çiziminde en çok merak edilen konulardan biri de, çizilmiş bir PCB'ye logo eklemektir. PCB'lere eklenen logolar hem şirketin veya kişinin imzasını taşımakta, hem de PCB'leri profesyonel bir görünüm kazandırmakta. Bu makalemde, Altium Designer programı ile çizilmiş bir PCB'ye nasıl logo ekleriz bunu göstereceğim.

 Altium Desginer; dünyada kendini kanıtlamış, gerek performans gerekse kullanımındaki kolaylıktan dolayı dünyaca ünlü bir çok firma tarafından tercih edilen PCB çizim programıdır. FPGA, ARM gibi yüksek inceliğe sahip tasarımları kolayca dizayn edebilir; program üzerinde FPGA ve Visual Basic programlama dilleri başta olmak üzere bir çok programı oluşturup, testlerini sağlayabilirsiniz. Gelişmiş 3boyutlu özelliği ile katmanlar arasında rahatça dolaşabilir ve gelişmiş hata kontrolü ile tasarımınlarınızı sanal ortamda test etme imkanı bulabilirsiniz.

Eagle, Proteus gibi çizim programları kullanmış olanlar ilk etapta Altium Designer programına alışması zaman alabilir. Çünkü her ne kadar hiyerarşik yapı bakımından kolay olsa da, diğer çizim programlarındaki basitliği bulamayailirsiniz. Ancak ilk kez PCB çizim programına başlayacak olanlar için, bence öğrenmeleri gereken bir çizim programı. Programın demo versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Logo Oluşturma

 Öncelikle sisteminize ve tarzınıza uygun bir logoyu Photoshop, Paint gibi herhangi bir resim oluşturma programında tasarlamalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; logonun çok fazla ince ayrıntısının bulunmaması. Çünkü logoyu PCB'mize aktaracak program logoları çok hassas işleyememekte. Bunu dikkat etmek gerekir. Çözünürlüğü de 72pixel ayarlamanız sonradan oluşabilecek hatalara karşı bir önlem. Tasarlanan logoyu .bmp resim formatında kaydediniz.

PCB'ye Logo Koymak

 • Logomuzu PCB yüzeyine aktaracak ara yazılıma ihtiyaç var. Ben genellikle PCB Logo Creator yazılımını kullanmaktayım. Piyasada konuyla ilgili bir çok yazılım bulunmaktadır. Siz dilediğinizi kullanabilirsiniz. PCB Logo Creator yazılımını buradan indirebilirsiniz.
 • PCB Logo Creator yazılımını indirdikten sonra, klasör içerisinde bulunan "PCBLogoCreator.PRJSCR" isimli dosyayı Altium programı ile çalıştırıyoruz.
 • Altium programı açıldıktan sonra sol tarafta, Projects sekmesi altında "PCBLogoCreator.PRJSCR" projesi açılmış olacak. Proje altında bulunan "Converter.PAS" dosyasına çıft tıklayarak, script i açıyoruz.
 • Daha sonra; üst menülerden Run menüsüne gelip, Run(F9) sekmesine tıklıyarak programı çalıştırıyoruz.
 • Önümüze bir pencere gelecektir. Bu pencereden; "Converter.PAS" seçeneğini seçip OK butonuna tıklıyoruz.
 • Arkada siyah PCB ekranı ve üzerinde de bir pencere gelecektir.
 • Açılan pencerede; Load sekmesine tıklayarak oluşturmuş olduğumuz .bmp uzantılı logomuzu seçiyoruz.
 • Board Layer sekmesinden; eğer logoyu PCB'nin alt yüzeyine koyacaksanız Bottom Overlay, üst yüzeye koyacaksanız da Top Overlay sekmesini tıklıyoruz.
 • Scalling Factor default ayarında yani 1 olmalı.
 • Eğer logoyu bottom layer katmanına koyacaksanız, Mirror X sekmesine tıklayınız. Aksi taktirde, Mirror X, Mirror Y ve Negative sekmelerini boş bırakınız.
 • Ayarlamaları yaptıktan sonra Convert butonuna tıklayınız.
 • Dönüştürme işleminiz başarıyla gerçekleştikten sonra PCB üzerinde logonun belirecektir. Logoyu oradan kopyalayıp, kendi PCB'niz üzerine yapıştırınız.

Bu makalemin de sonuna geldim. Konuyla ilgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Şimdilik sağlıcakla kalın...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
© muhammetefe.com

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları