Sosyal Medya  

FacebookTwitterDiggLinkedinRSS Feed
   

PCB çizimi başlı başına bir mühendisliktir aslında. Devre elemanlarının PCB üzerinde yerleşimi, iki hat arasındaki genişlik, hatların kalınlığı ve uzunluğu gibi bir çok etken sisteminizin performansını etkilemekte. İyi bir proje ortaya koymak için, yazılım kadar donanımın da kaliteli olması gerekmekte. Amacımız her zaman; kullanımı en kolay, performansı en yüksek ve hata çıkarma olasılığı en az olan bir kart tasarlamak olmalı. Bu yazımda PCB çizimine yeni başlamış veya PCB'yi elle çıkartmak isteyenlere yönelik bir kaç ipucu vereceğim.

PCB çizimi, elektrikle uğraşan çoğu insan için önemli bir yere sahiptir. Devrelerimizi en hızlı ve en doğru şekilde çıkartmak isteriz. Adeti çok olan çizimleri profesyonel bir firmaya çıkartırız ki oradan gelen kartların %95'i istenileni vermektedir. Ama deneme amaçlı veya Ar-Ge amaçlı tek adet baskı devreleri, adet maliyetinin yüksek olmasından dolayı kendi imkanlarımızla çıkartmaya çalışırız. PCB'yi elle çıkartmak yeni başlayanlar ve işi bilmeyenler için çok zor bir şeydir. Tasarlanıp, çıkartılan kartların %50'si ilk etaplarda çalışmaz. Ama tecrübe edindikçe, daha sağlam kartlar tasarlayabiliriz.

Elle çıkartacak olduğunuz PCB'leri çizerken kendimce bazı tecrübeler edindim. Bu tecrübeleri uyduğunuz taktirde, yapacak olduğunuz PCB'lerin bir çoğu %90 oranında hatasız çıkacaktır. %10'luk kısım da sizin el becerinize kalmıştır.

Kendime aldığım notları sizlerle paylaşıyorum. İşte notlarım:

 1. PCB tasarımı yaparken, soğutucu takacağınız elemanları, klamens veya header gibi bağlantı elemanlarını, karttın kenarlarını yerleştirin.
 2. PCB'yi elle çıkartacağınız için; yol kalınlıkları, iki hat arasındaki genişlik en az 20mil olmalı. Tecrübeniz ve imkanlarınız arttıkça 15mil'e inebilirsiniz ama ben pek tavsiye etmiyorum.
 3. Delikleri kendiniz deleceğiniz için; deliklerin büyük olmasını özen gösterin. Ben pad ve via deliklerinin toplam büyüklüğünün 85mil, delik kısmına da 45mil veriyorum.
 4. Klamens ve yüksek akımlı diyotların genişliği daha büyük olduğu için bu elemanların delik büyüklüklerini 102mil, 55mil olarak ayarlayabilirsiniz.
 5. Ütüleme yöntemiyle baskı devreyi basacağnız için, iki hat arasında olası bir kısa devreye karşı, GND ve VCC bacaklarını mümkün olduğunca yan yana getirmemeye çalışın.
 6. Eğer devreden 4A'in üzerinde akım geçecekse, GND ve VCC hatlarının kalınlıklarını 25mil yapmanızı öneririm.
 7. Devre elemanlarını yerleştirirken; kolay kullanımla beraber, estetik olarak güzel durmasını da sağlamayı unutmayın.
 8. Ütüleme yöntemi kullanırken, yolların bir kısmının çıkmaması ihtimaline karşı, kalan yolları tamamlamak için kullanacağınız kalem mutlaka Edding marka olmallıdır. Bu kalem güçlü asitte bile işini hakkıyla yapmakta.
 9. Ütüleme yöntemiyle baskı devre çıkartmak için, PCB şemasını 40g'lık el işi kağı kullanın. Yalnız bu kağıdı sakın olaki tek başına lazer yazıcıya koymayın. Öncelikle bir A4 boyutundaki kağıda güzelce yapıştırın. 40g çok hafif bir kağıt olduğu için üzerindeki demir tozlarını plakete yüksek oranda aktarıyor.
 10. Ütü yapacağınız zeminin, düz ve ısıya dayanıklı olduğundan emin olun. Ütünüzün buhar ayarını kapatıp, ısıyı en yükseğe getirin. Plaketi de güzel bir şekilde yıkayıp, kurulayın.
 11. Ütüleme işlemini çok fazla tutmayın. 3 veya 4 dakika içinde çiziminiz plakete aktarılmış olur. Ütüleme işlemi sonrasında plaketi üzerindeki el işi kağıdıyla birlikte ya su dolu bir kaba ya da bir çeşme altına koyun. 1dk kadar kağıdın erimesini bekleyin ve sonra yavaş hareketlerle kalan parçalıarı plaket üzerinden temizleyin.
 12. Eksik yolları Edding marka kalemle, dikkatlice çizin. Via veya pad delikleri yaparken, delmede kolaylık sağlaması açısından, deliklerin ortalarını boş bırakın. Daha sonra plaketinizi asite atmadan önce 5dk bekletin.
 13. Perhidrol'ü(H2O2) ve hidroklorik asiti(HCL) sakın market veya eczanelerden almayın. Yoksa çok sıkıntı yaşarsınız. Bulunduğunuz bölgede kimya malzemesi satan işletmeler vardır. İhtiyacınızı bu işletmelerden karşılayın. ben en son 1lt hidrojen peroksidi ve 1lt hidroklorik asidi 7'şer TL'ye aldım.
 14. Kimyacılardan aldığını asit çok güçlü olduğu için, mutlaka eldiven ve maske kullanın. Ayrıca sakın, iç mekanda bu işlemleri gerçekleştirmeyin.
 15. Karışım oranını çok önemlidir. Ben genellikle 1 brim su, 1 brim HCL ve 1 brim H2O2 şeklinde karışım yapıyorum. Eğer erimeişlemi yavaşsa HCL, hızlıysa su ekleyin. Eritme işlemi yaklaşık 2dk sürecektir.
 16. Plaketi su altında güzelce yıkadıktan sonra, matkap ile dikkatlice deldiğinizde işleminiz tamamlanmış olur. Malzemeleri küçük hacimden büyük hacime doğru lehimlemek işlemlerinizi kolaylaştrır.

Kartını kullanmaya hazırdır. Umarım yeni başlayanlar için yararlı bir yazı olmuştur.

Sağlıcakla kalın...

Yorumlar   

+1 # Can Dogancan 13-02-2016 20:05
Muhammed Bey selam,

Bu güzel ve detaylı yazı için teşekkürler.

Birçok sitede yazıcıdan "mirror" çıktı alın diyor ancak tek yüzlü pcb için bu çok yanlış. Tek yüzlü PCBde herşey Bottom Copper üzerinde. Tasarım nasılsa çıktının da öyle olması gerekiyor. Ütü ile aktarınca bakıra mirror aktarılıyor. komponentleri diğer taraftan takınca pin dizilişleri doğru oluyor.
Can
Cevap

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
© muhammetefe.com

Joomla Hata Ayıklama Konsolu

Oturum

Profil Bilgisi

Bellek Kullanımı

Veritabanı Sorguları