Sosyal Medya  

FacebookTwitterDiggLinkedinRSS Feed
   

Ülkemizde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümü Windows İşletim Sistemi(WİS) kullanıcısı olduğu için, WİS üzerinde format attıktan sonra veya yeni satın aldıktan sonra kurmanızda büyük faydası olacak 10 programı sizlerle paylaşmak istiyorum. Elbette bu liste herkese göre değişebilir. Ben sizlere bilgisayarınızdan azami verim almanızı sağlayacak bir çok program arasından seçtiklerimi sıralayacağım.

 

  1. Mozilla Firefox veya Google Chrome

Bilgisayarınız format attıktan sonra işletim sistemi üzerinde web tarayıcısı olarak İnternet Explorer(İE) bulunmaktadır. İE benim kullanıdığım en berbat programlardan biridir. Sitelere çok geç bağlanması, ara ara çökmelerin yaşanması, yeterince eklentisinin olmaması, birçok siteyi tam özellikleriyle açmaması vb. bir çok nedenden dolayı İE yerine Mozilla Firefox veya Google Chrome kullanmasınız öneririm. Bu iki web tarayıcısı da oldukça hızlı ve çok fazla eklentiye sahip.

Mozilla Firefox web tarayıcısını ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.

Google Chrome web tarayıcısını ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.

  2. İnternet Download Manager

İnternet üzerinden hızlı bir şekilde dosya yüklemek istiyorsanız İnternet Download Manager(İDM) programını tavsiye ederim. Bu program sayesinde normal tarayıcı indirme sayfasından 10 kat daha hızlı dosya indirebilirsiniz. İDM'in lisansı ücretlidir. Dilerseniz İDM'in ana web sitesi üzerinden 30 günlük deneme sürümünü indirip, programı 30 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.

İnternet Download Manager programının ana sitesine gitmek için tıklayınız.

  3. WinRAR

Elinizde bulunan dosyarı daha küçük boyuta getirip tek bir yerde toplamak veya virüslerden korumak isteyebilirsiniz. Bunun için o dosyayı sıkıştırmanız gerekmektedir. WinRAR programı tam olarak bu işi yapmaktadır. Ayrıca internet üzerinden indirmiş olduğunuz .rar, .tar, .iso vb. bir çok sıkışmış dosyayı WinRAR programını kullanarak açabilirsiniz. WinRAR ücretli bir lisansa sahip olmasına rağmen, ekrana gelen uyarıyı gözardı edip ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

WinRAR programını buradan indirebilirsiniz.

  4. Revo Uninstaller

Windows işletim sistemi üzerine kurduğunuz bir çok programlar zamanla işletim sistemini şişirir. Bİlgisayarınızdan dosya ve program sildiğinizde ise eğer özel bir silme programı kullanmadıysanız, silinen dosya ve programlarınızın bir takım kalıntıları bilgisayarınızdan silinmez. Web tarayıcılarınızın durmadan biriktirdiği kayıtlar da zamanla işletim sisteminize ağır gelmeye başlar. Tüm bu nedenlerden dolayı işletim sisteminiz bir süre sonra yavaşlamaya ve yer yer takılmaya başlayacaktır. Bilgisayar bu duruma geldiğinde bir çok kullanıcı bilgisayarını format atmayı tercih eder. Ama format atmadan da bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz. Revo Uninstaller programı ile bilgisayar üzerinde daha önceden silinmiş program ve dosyaların tüm kalıntılarını temizleyebilir, programları kalıntı bırakmadan silebilir, başlangıç programlarını ayarlayabilirsiniz.

Ücretli bir lisansa sahip olan Revo Uninstaller programının deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz.

   5. Eset Smart Security

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının hepsi iyi niyetli değildir. Bazı kişiler karşı tarafın özel bilgilerini çalmak için gerek internetteki siteler üzerinden, gerekse bazı programlar ile bilgisayarınıza saldırabilirler. Halk dilinde genel adı virüs olan bu zararlı programlardan korunmak için bilgisayarınızda mutlaka bir antivirüs programı bulunmalıdır. Aksi halde bilgisayarınız ilk haftalarda kullanılamaz hale gelebilir. Piyasada bir çok antivürüs programı bulunmakta. Bazı üst düzey antivürüs programları işlerini çok iyi yapmasına karşın, bilgisayarı da oldukça yavaşlatmaktadır. Bu yüzden donanımınızın uygunluğuna göre bir antivürüs programı seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yüksek, Orta ve Alt düzey donanıma sahip tüm bilgisayarlarda içiniz rahat ede ede kullanabileceğiniz Eset Smart Security antivürüs programı benim favorilerim arasındadır. Bu program ile hem internet üzerindeki zararlı içerikli sitelere hem de bilgisayarınızdaki zararlı programlara engel olabilirsiniz.

Eset Smart Security antivürüs programının deneme sürümünü buradan indirelirsiniz.

   6. Uniblue Driver Scanner

Bilgisayarın performansının zamanla düşmesinin veya formattan sonra bazı donanımların çalışmamasın bir nedeni de bilgisayarınızdaki sürücülerin(driver) güncel olmaması veya yüklenmemiş olması olabilir. Uniblue DriverScanner programı ile bilgisayarınızdaki sürücüleri tarayıp, sürücülerin en güncel hallerini otomatik olarak yükleyebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızda yaşadığınız bir çok sorunun önüne geçmiş olursunuz.

Uniblue DriverScanner programının deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz.

  7. Java

İnternette bazı sitelerin doğru çalışabilmesi için Java programına ihtiyaç duyarlar. Java programını buradan indirebilirsiniz.

  8. Adobe Acrobat Reader

Elinizde bulunan PDF dosyalarını okuyabilmek için Adobe Acrobat Reader programını kullanabilirsiniz. Programı buradan indirebilirsiniz.

  9. Microsoft Office

Microsoft Office programı ile sunumlar, yazılar, grafikler, tablolar, listeler, PDF'ler hazırlayabilir; Outlook programı ile maillerinizin tamammını tek bir program üzerinden anlık olarak izleyebilirsiniz. Eğer çok fazla mail adresiniz varsa ve tek bir yerden kontrol etmek istiyorsanız; sık sık sunum, rapor ve excell tabloları ile uğraşıyorsanız bir Microsoft Office programına ihtiyacınız var demektir.

Microsoft Office programının deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz.

  10. Notpad++

Text dosyaları oluşturmak veya text dosyalarını okuyabilmek için kullanılan Notepad++ programı, bilgisayarınızın bir köşesinde bulunması gereken programlar arasında yer almaktadır. Programın ücretsiz versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar   

+3 # Kocakafa 10-05-2015 17:14
Güzel açıklamlar fealn elinze saglık
Cevap
-1 # Naci 27-08-2015 13:06
çok yanlış seyler söylemissin esed ne ya avast dır
Cevap
+4 # Super User 29-08-2015 15:29
Herkesin kendi tercihleri vardır. Ben yıllardır ESET Security programı kullanıyorum ve bugüne kadar bir kez olsun sorun yaşamadım ve bu yüzden bu programı önerebilirim. Ama Eset programını önermem, diğer antivirüs programlarını işe yaramaz anlamı taşımaz. Başka programlar da gayet güzel bir şekilde sistemleri idare edebilir. Dediğim gibi tercih meselesidir. Ortada asla ve asla yanlış bilgi bulunmamakta.
Cevap
0 # BİRAZ 18-01-2017 18:25
KARDEŞ SEN GİT AT KENDİNİ
Cevap
0 # BİRAZ 18-01-2017 18:26
Naci ye diyorum
Cevap
+1 # Seco Başkan 10-01-2016 14:08
;-) iyi helal
Cevap
0 # Gökhan 08-10-2017 10:27
Ben de bu linkte güncel olan programları sıralamıştım. Umarım işinize yarar
Cevap

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
© muhammetefe.com